Hard Racing Order of the Day

Tinwald Cycling Club took to the roads around the Blackbridge block on Sunday.

The AshburtonOnLine : LL Kirwan and Sons Ltd, graded scratch event saw A and B grade compete over 60km with C and D grade battling it out over 40km.

Hayden Jefferson continued his stellar form securing victory in A grade, riding the distance in 83.46. Brad Hudson and Tony Ward filled the final podium spots.

B grade saw a tight finish with Matt Marshall timing his final kick to the line to perfection, claiming the major spoils.  

Mark Summerfield who continues to impress, charged into second place.

The fast finishing Don Sutton took third place.

C grade produced the closest finish of the day with 8 riders in the thick of the finish.

Gene Shurrock had the final say to take a well-deserved win, cycling the course in 64.00.

Craig Roulston continued his good run of form to sneer second place with Paul Summerfield rounding out a good day for the Summerfield stable taking third place.

Nigel Chatterton rode strongly to secure D grade honours, seeing off the challenge of second place getter Dave Shurrock in a tight finish.

Lucy Kirwan stormed into third place.

The juniors and Division 2 contested a 20km handicap event.

Alex Holmes secured his second victory of the season with a solid ride in blustery conditions. Ethan Titheridge who continues to impress, took second place and fastest time honours, riding the distance in 33.17. Brooke Wylie pulled out a top shelf ride to secure third place.

Gary Weston took the division 2 spoils.

Next week the Club with travel to Methven to contest a 45km handicap event.

Paul Chapman had the final say in the charge to the line to claim victory in Tinwald Cycling Club’s, NBS, Niagara Saw Milling, 48km handicap event around the Grahams Road block on Sunday.

The result was wide open with a sizable group of riders coming together in the concluding stages of the race.

Chapman produced a strong sprint to lift the Cavill Shield and secure the major spoils.

Quentin Lawler charged into the second place, with John Uden producing his best ride of the season to date claiming third place.

Nick Grijns, Matt Marshall, and Glen Marshall were in the thick of the finish, to round out the top six.

Scratch marker Hayden Jefferson, led in a good bunch of co-markers in a time of 67.47 to secure fastest time honours. Tony Ward and Brad Hudson lifted second and third time.

The juniors and division 2 contested a 16km handicap event.

Mitch Brookland pulled out a top shelf effort to claim the junior win.

Maddi Lowry continued her good form with a strong second place finish and in doing so claimed second fastest time honours.

Alex Holmes backed up last week’s victory with a solid third place, which was good enough for third time.

Fourth place getter, Caitlin Titheridge, riding off the back mark secured fastest time honours, covering the distance in 27.36.

Bella Roulston, Zac Brookland, and Brooke Wylie rounded out the top six.    

Debbie Skinner took division 2 victory with Gary Weston securing second place and fastest time.

Next week the Club will contest a graded scratch event around the Blackbridge block.

Ladies lead the way

The ladies led the way in Tinwald Cycling Club’s, White Fox and Jones Lawyers, 45km handicap event around the Dawson’s Road block on Sunday.

The front markers worked hard in raising temperatures to keep the chasing groups at bay.

It was recent new comer to the district, Marcel Smithers, who had the final say in a four-up sprint to the line, claiming the victory and lifting the major spoils.

The evergreen Dave Shurrock produced another solid ride to secure second place.

Kerry Clough was in the thick of the finish to claim the final podium position.

Liz Wylie produced her best performance of the season, putting in a sterling effort to take fourth place.

Ronnie Campbell and Doug Coley led in the chasing bunch to secure fifth and sixth places respectively.

Kristine Marriott kept the ladies at the forefront of the day, claiming fastest time honours, riding the distance in 68.48.

Co-markers Coleman Burke and Richard Kirwan took second and third time.

The juniors and Division 2 contested a 15km handicap event.

Alex Holmes, building towards a Coast to Coast team’s debut, produced a powerful sprint to take victory in the junior event.

Maddi Lowry continued her good form to secure second place and second time.

Back marker Ethan Titheridge rode strongly to take third place and fastest time honours, riding the course in 24.51.

Debbie Skinner secured division 2 honours from Janette Hooper and Mary Pearson.

Next week the Club will contest a 48km handicap event on the Grahams road block.


Copyright © 2015. Tinwald Cycling Club - Powered by The West Wing.