Whiting reaps rewards

Wayne Whiting continued his great start to the season taking victory in Tinwald Cycling Club’s, White Fox and Jones Lawyers, Advance Ashburton, 45km handicap event around the Dawsons Road block on Sunday.

Having been in the thick of the finishes in recent weeks Whiting dug deep, finding the line the strongest to secure the major spoils.

Sam Cuttle showed plenty of strength, making a bold bid for victory in the last 2 kilometres and holding on gamely to claim second place.

Anna Redmond continues to improve with every ride and was rewarded for a good day’s work with third place.

Fourth place getter Chris Reid will be happy with his hit out.

Emma Hudson and Mark Smitheram rounded out the top six.

Scratch marker Steve Hands secured fastest time honours, riding the course in 62.50.

Co-markers Brad Hudson and Tony Ward took second and third time.  

The juniors and division 2 contested a 15km handicap race.

Tom Reid made the most of his front mark producing a great ride to hold out all the chasers and lift the winner’s trophy.

Tegan Marriott also had an awesome ride charging to the line strongly to take second place.

Ryan Gallagher produced another eye-catching ride to secure the final podium position.

Leah Reid and Ella Turnbull were hot on his tail to take fourth and fifth place respectively.

Sixth place getter Mitch Brookland took fastest time honours, riding the distance in 25.01.

Sue Templeton secured division 2 spoils from Merv Grewar.

Third place getter Janette Hooper recorded the fastest time.

Next week the Club will contest a 48km handicap event around the Grahams Road block.  

Bancroft puts training to good use

Helen Bancroft reaped the rewards of a solid winter of training when claiming victory in Tinwald Cycling Club’s, Brad Hudson Flooring, Mathieson Chartered Accountants, 38km handicap event around the Wakanui – Hakatere course on Sunday.

Starting off the front mark Bancroft soon found a steady tempo and fought on bravely into a strong homeward bound headwind to keep the chasing bunches at bay.

Matt Donald showed he will be one to watch during the season leading in the chasing group to secure second place.

Sam Baltrop made his first hit out since his junior days of racing a memorable one taking the third place spoils.

Ross Templeton, Cole Harris, and Kyle Gray produced top rides to round out the top six.

Michael Templeton claimed back to back fastest time honours, riding the distance in 55.29.

Co-markers Steve Hands and Brad Hudson took second and third time respectively.

The juniors and Division 2 contested a 14km handicap race.

Sarah Gould went one better than the week before to lift the trophy and major spoils in the junior race.

Mitch Brookland fresh from the Yunca Tour, produced a great ride to take second place and in doing so claim fastest time honours, riding the distance in 24.54.

Jack Templeton showed a great kick to the line to step onto the final podium position.

Daniel Gould was hot on his tail in fourth place, with Tegan Marriott and Charlotte Neal next across the line.

Emma Hudson had the final say in the division 2 battle to take the win from Janette Hooper and Kenny Johnson.

Next week the Club will contest a 45km handicap event around the Dawsons Road block.

Turner takes the win

Tom Turner made his trip across the Rakaia River worth his while on Sunday when taking victory in Tinwald Cycling Clubs, ACL : Small Business Accounting, 32km handicap event around the Wakanui Beach block.

Riding off the front mark Turner kept the chasing bunches at bay to secure the major spoils.

Ed Hobson found the line the strongest to secure second place from Penny Costello who rounded out a good day taking third place.

Wayne Whiting continued on his good early season form with a fourth place finish.

Sam Cuttle and Lucy Kirwan rounded out the top six.

Scratch marker Michael Templeton claimed fastest time honours riding the distance in a solid 44.14.

Co-markers Tony Ward and Brad Hudson secured second and third time respectively.

The juniors and division 2 contested a 16km handicap event.

Ryan Gallagher showed a clean set of heels in the final kick to the line to lift the winner’s cup.

Sarah Gould showed plenty of spirit to secure second place.

Sarah’s big brother Daniel stormed home to step up to the final podium position.

Charlotte Neal and Jack Templeton took fourth and fifth places.

Sixth place getter Maddi Lowry rode the course in 29.08 to claim fastest time honours.

Janette Hooper led home the division 2 riders in a close finish to claim the victory and fastest time honours.

Andy and Debbie Skinner filled the final two podium spots.

Next week the Club will contest a 38km handicap event around the Wakanui – Hakatere course with registration on Wilsons Road.   


Copyright © 2015. Tinwald Cycling Club - Powered by The West Wing.