Smithers all the way

Marcel Smithers continued her great form this season, taking victory in Tinwald Cycling Club’s, Terrace Downs Resort, Jasma Farm, 47km handicap event on the undulating Lake Coleridge course on Sunday. 

Smithers made her move on the Acheron climb and created a good buffer to see her stay clear of the chasing group over the final 20km.

Glen Marshall had his best race of the season leading in the chasing group to secure second place.

Paul Williams rode strongly to ensure he was amongst the prizes, taking the third place spoils.

Roger Wilson found the course to his liking rounding out a good day in fourth place.

Michelle Davidson, Don Morrison, and Larry Neal put in solid rides to fill the top six spots.

Christchurch visitor Scott McDonnell secured the fastest time honours, riding the course in 68.37.

Oliver Davidson and Brent Spencer took second and third time honours.

The juniors and division 2 contested a 14km handicap event.

Daniel Gould backed up his great form in recent weeks to take the win and lift the Spicer Cup.

The Gould stable quinellaed the race, with little sister Sarah Gould producing a storming ride to take second place.

Tegan Marriott continued her great vein of good form to fill the final podium position.

Lily Davidson, Penny Marriott, and Jack Templeton rounded out the top six.

Scratch marker Ferg Sail took fastest time honours covering the distance in 25.00.

Brian Ellis claimed division 2 bragging rides, getting up over Kenny Johnston.

Next week the Club will contest a 48km handicap event around the Grahams Road block.    

Tight racing order of the day

Good fields went to the line in Tinwald Cycling Club’s, Canterbury Tree Topping Ltd, 48km graded scratch event around the Wakanui Beach block on Sunday.

With a solid field of 17 riders in “A” grade there were plenty of chances on the start line.

It was Oliver Davidson who had the final say in a tight sprint finish with Steve Hands to secure the major spoils in “A” grade.

Fraser Sharp finished strongly to take third place, with Tony Ward in fourth. 

“B” grade saw a bunch finish, with Jake Beeman finding enough in the charge to the line to take the victory.

Gary Weston stormed into second place.

Marty Cuttle produced one of his best efforts of the season to take third, with the ever present Jamie Smitheram in fourth.

Paul Chapman secured an all the way win in “C” grade, riding off the front mid race and holding on gamely.

Don Morrison took second place by the barest of margin in a grandstand finish with third place getter Roger Wilson.

Marcel Smithers was on their tails in fourth place.

Brent Hudson had the final say in “D” grade in another hotly contested finish, to take the win.

Kerry Clough was in the thick of the finish to take second, with Dave Shurrock and Rachel Reid rounding out the top four.

The juniors and division 2 contested a 16km handicap event.

A great field of juniors went to the line.

Jack Templeton produced a storming ride from the middle marks to find the front and take the victory.

Co-marker Daniel Gould was equally as impressive finishing several seconds behind in second.

Penny Marriott continues to show she will be one to watch in the future, with another trade mark strong ride to take the final podium spot.

Little sister Tegan Marriott gave nothing away, producing a super ride to secure the fourth place spoils.

James Reid and Sarah Gould rounded out the top six.

Scratch marker Mitch Brookland took time honours, riding the distance in 29.39.

Kenny Johnston took division 2 honours, seeing off the challenges from Brian Ellis and Janette Hooper.

Next week the Club travels to Terrace Downs to contest a 50km handicap event.

McManus turns back the clock

Tony McManus made his trip down from Christchurch worth its while, taking out Tinwald Cycling Clubs, 50km handicap event around the Rakaia block on Sunday.

McManus, an avid bike racer for many years, made a well-timed late solo bid for glory.

His decision paid off handsomely keeping the charging bunch at bay by a mere 6 seconds on the finish line.

McManus’s victory earned him the John Cleary Memorial Trophy.

Matt Clough led the chasing group in to claim second place and in doing so also secured fastest time honours, riding the distance in 75.38.

Larry Neal continued his good form claiming third and second fastest time.

Mark Taylor was in the thick of the finish to record fourth place, with Steve Franc in fifth.

Kev Opele round out the top six and secured third fastest time.

The juniors and division 2 contested a 15km handicap race.

Tom Reid produced a sterling effort off the front mark to stay away and score the win.

Lily Davidson pulled out a top shelf effort to take second place and fastest time honours, riding the course in 33.03.

Tegan Marriott dug deep to secure the third place spoils.

Jack Templeton and Leah Reid filled the next two spots.

Debbie Skinner had a great ride to take the Division 2 victory.

Second place getter Brain Ellis picked up fastest time honours.

Hot on his tail was Kenny Johnston, from Janette Hooper, and Hillary Singlewood.

Next week the Club will contest a 48km graded scratch event around the Wakanui Beach block.  


Copyright © 2015. Tinwald Cycling Club - Powered by The West Wing.