Hard fought win to Davidson

Oliver Davidson’s continued improvement on the bike was evident on Sunday when he secured victory in the “A” grade section of the Tinwald Cycling Club, Paul Wylie Cyclerama, 48km graded scratch event around the Wakanui Beach block.

Davidson had the best of a 4 up sprint, seeing off the challenges of Brad Hudson, Steve Hand, and Tony Ward. The quartet rode the distance in 70.37.

“B” grade spoils went to Ross Templeton in another tight sprint finish.

Templeton timed his final kick to perfection to get over second place getter Richard Kirwan.

Paul Macfie charged into third place, with Craig Roulston continuing his good season form securing fourth spot.

Wayne Whiting put his recent block of training to good use, finding the line the strongest to secure the win in “C” grade.

It was a hard fought win, with Paul Chapman hot on his heels in second place.

Roger Wilson showed plenty of dash to secure third place with Paul Williams in fourth position.

Mark McDonald rode a super race to deservedly secure the major spoils in “D” grade.

Lucy Kirwan matched her husband’s efforts, with a solid ride to take second place.

Kerry Clough was in the thick of the finish securing the final podium position with the ever improving Liz Wylie rounding out the top four.

The juniors and division 2 contested a 16km event.

Jack Templeton rode a super race, to take home the prizes, covering the distance in a good 32.35.

Division 2 was a tight fought affair, with the Skinner stable securing the quinella. Andy took victory, getting the better of his wife Debbie in the charge to the line.

Emma Hudson took third place with fourth place going to Brian Ellis.

Next week the Club travels to the hills to contest a 50km handicap on the Terrace Downs – Coleridge course.    

Scammell wins close battle

The Tinwald Cycling Club headed north to Rakaia on Sunday to contest a 50km handicap event.

The front markers dug deep to stay away from the chasing bunches.

Lynnie Scammell had the final say getting to the line first to take victory and lift the John Cleary Memorial trophy.

Co-marker Liz Wylie who continues to go from strength to strength took out the second place spoils.

The chasing bunch crossed the line a mere 3 seconds behind the winning group.

Nick Grijns led in the bunch to claim the final podium position.

Don Summerfield pulled out a top shelf performance to secure fourth place.

Brent Kircher and John Doherty wound back the clock to fill out the top half dozen.

Scratch marker Steve Hands claimed fastest time honours riding the distance in 70.47, and in doing so received the Les Lisle Memorial Cup.

Co-markers Oliver Davidson and Wayne Clement took second and third time.

The juniors and division 2 contested a 16km handicap event.

Zoe Spillane put her new bike to good use to take victory in the junior race, and also secured second fastest time.

Lily Davidson, having her first hit out for the season, stormed into second place.

Mitch Brookland took third place and fastest time honours, riding the course in 31.01.

Jack Templeton secured fourth place and third time.

Sue Templeton bettered her son’s efforts to take victory in division two.

Brian Ellis saw off the challenge of Janette Hooper to secure second place and fastest time honours.

Next week the Club will contest a 48km graded scratch around the Wakanui Beach block.  

Ward has final say

Tony Ward scooped the major spoils in Tinwald Cycling Clubs, 45km handicap event around the Methven block on Sunday.

In doing so he lifted the Dean Cooksley Memorial trophy along with the fastest time ribbon.

With lifting winds it was made for the back markers to make their way through the field and this proved to be the case.

Ward and his co-markers found the front inside the final 5km, with the result hinging on who had enough sting in their legs to finish off the sprint.

Ward found the line strongly to take victory, recording a time of 70.46. Oliver Davidson charged into second place and lifted second fastest time honours. Steve Hands secured the final podium position and third time.

Wayne Clement produced a solid ride to take fourth spot.

Steve Caldwell and Dave Knight tamed the conditions to round out the top six.

Caitlin Titheridge showed her growing potential in the sport, securing the women’s fastest time ribbon in her first season in the senior ranks.

Janette Hooper took division 2 honours.

Next week the Club travels to Rakaia to contest a 50km handicap event.


Copyright © 2015. Tinwald Cycling Club - Powered by The West Wing.