Marshall lifts Peach Cup

The Tinwald Cycling Club travelled to Methven to contest the Peach Family Cups on Sunday.

The 45km handicap event saw a good field of 45 riders go to the line.

The victor, Matt Marshall and his co-markers worked their way through the field from the break mark to find the front of the race inside the last two and half kilometres.

With a tight finish in the making Marshall showed real strength to gap the group to comfortably claim the winner's spoils on the line.

Sam Letham continued his stellar form securing second place in a tight finish with third place getter Wayne Clement.

Local rider, Marty Cuttle charged into fourth place with Dean Longhurst and Mike Gallagher rounding out the top six.

Scratch rider Steve Hands rode the course in 69.48 to secure fastest time honours from co-markers Tony Ward and Brad Hudson.

The juniors and division 2 competed over 15km.

Ethan Titheridge opened his seasons account with a good win keeping the chasing riders at bay. Madison Clark pulled out a top shelf effort to be right on his tail and deservedly secured the second place ribbon. Rosie Grey continues to ride strongly and was rewarded with third place. Isabella Roulston and Connie Davidson stormed into fourth and fifth respectively.

Bailey O'Donnell rode the distance in 26.43 to take fastest time honours.

Janette Hooper claimed victory and fastest time honours in division 2 with Keryn O'Donnell in the thick of the finish to take second from Tony Tarbotton and Rachel Russell.

Next week the Club will contest a 48km handicap event at Wakanui.

Kennedy Battles to Victory

Riders not only battled each other in Tinwald Cycling Clubs, Chertsey Tavern: Chicago Joes, 40km handicap event at Chertsey on Sunday but mother nature put in an appearance with strong gusty nor westers adding to the challenge.

Front markers, Mark Kennedy and Matt Ellis dug deep to keep the chasing riders at bay. It was Kennedy who had the best of the finish to claim victory and lift the Brian Cavill Memorial Shield with Ellis taking a game second.

Scratch rider Jason Christie showed his class riding through the field to claim third and fastest time honours riding the course in 61.44.

Richard Kirwan's recent training programme reaped rewards riding strongly to take the fourth place spoils from Paul Macfie and Trevor Prattley.

Nathan Tew and Brad Hudson lifted second and third fastest time honours respectively.

Due to the high winds the junior event was modified. The riders contested a 2km time trial consisting of a flying tail wind leg and a push home into a character building head wind.

Bailey O'Donnell just edged out his younger brother Abe by a solitary second to record the fastest time of 3.57. James Skinner also had a battle on his hands to take third from his younger brother Luke who secured fourth place.

Oliver Davidson and Jenna Borthwick rounded out the top six.

Kenny Johnstone claimed division 2 honours from Andy Skinner and Keryn O'Donnell.

Next week the Club travels to Methven to contest for the Peach Cups.

Final Hit Out for Hooper and Domigan

Tinwald Cycling Club contested the LL Kirwan and Son Ltd, AshburtonOnline, graded scratch event around the Blackbridge block on Sunday.  A and B grade competed over 60km with C and D grade battling over 40km.

Alex Hooper and Craig Domigan, both having a final hit out before next weeks Tour of Southland, fought out A grade honours with Hooper taking the victory on the line from Domigan.  Glen Gould led in the chasing group to claim third from Tony Ward and Nigel Douglas.

B grade spoils were secured by Rob Hooper in a tight finish with Christchurch visitor Simon White.  Rachel Thow rode strongly to claim third with Myles O'Donnell and Paul Macfie rounding out the top five.

C Grade saw the biggest field of the day and the result again was decided in a bunch sprint with Andrew Shepherd hitting the line strongly to secure victory.  Mark Smitheram pulled out a top shelf effort to secure second place with Doug Coley charging into third place.  Pam Harcourt and Doug Lowry were in the thick of the finish to grab fourth and fifth places.  Isabella Smith was first junior A rider home acquitting herself well in the grade with a top finish.

John Harcourt led home D grade to step on top of the podium with Alec Crawford on his tail to secure second from Timaru rider Nigel Leary.  Lucy Kirwan and Brain Ellis rounded out the top five.

The junior and Division 2 riders contested a 20km handicap event.  Caitlin Titheridge proved too strong in the windy conditions to take the win.  Connor Leov charged into second edging out co-marker Abe O'Donnell.  Connie Davidson produced a top ride to take fourth with Bailey O'Donnell riding into fifth place and in doing so claimed fastest time honours.

Keryn O'Donnell secured the major spoils in Division 2 with Janette Hooper taking second place from Drew Titheridge in third.

Next week the Club travels to Chertsey to contest a 40km handicap event.  


Copyright © 2015. Tinwald Cycling Club - Powered by The West Wing.